PRZYDATNE LINKI

KONTAKT

Domki letniskowe

Nasze kajaki

Poradnik kajakarza

Galeria zdjęć

Polityka prywatności

Spływ kajakowy Krutynią

Wynajem pokoi

Projekt i wykonanie: Wytwórnia Marketingu

609 395 163

adam.wiszowaty.ukta@wp.pl

SPŁYW KAJAKOWY UKTA - IZNOTA

OPIS SZLAKU UKTA IZNOTA

Spływ rozpoczynamy około 200 m za mostem w miejscowości Nowy Most (dokładnie w Stanica Perła Krutyni).

 

Rzeka Krutynia po wypłynięciu z miejscowości Ukta znacząco się zmienia. Zwęża się jej koryto, a w poprzek często leżą powalone drzewa. Nie trzeba się jednak tym martwić ponieważ nawet początkujący kajakarz poradzi sobie z tym bez problemu często nie wychodząc nawet z kajaka. Krutynia nazywana jest rzeką pod baldachimem ponieważ brzegi porastają licznie olszyny, jarzębiny, osiki i brzozy, których korony chronią nas przed skwarem słonecznym.

 

Płynąc dalej mijamy ruiny mostu kolejowego zniszczonego podczas II Wojny Światowej, a następnie wpływamy do rezerwatu "Dolna Krutynia". W obrębie rezerwatu rzeka jest kręta oraz szeroka nawet na 30 m. Dodatkowo głębokość Krutyni sięga nawet do 7 m. W obrębie rezerwatu można spotkać rzadką roślinność tj. owadożerna rosiczka, pełnik europejski, storczyki, orlik pospolity, lilia złotogłów oraz sasanka łąkowa.

 

W pewnym momencie płynąc dalej zauważymy, że drzewa oddalają się od brzegu, a w ich miejsce pojawia się gęsta wodna roślinność, tzw. "zielone dywany". Jest to miejsce, gdzie możemy spotkać rzadkie gatunki ptaków tj. rybołów, żuraw, puchacz, bielik, derkacz i zimorodek.

 

Meandry rzeczne doprowadzają nas w końcu do miejscowości Nowy Most, gdzie mijamy nieliczne zabudowania by następnie powrócić na obszary dzikiej przyrody.

 

Koryto rzeczne rozszerza się. Drzewa ponownie zastępują roślinność wodną przy brzegach rzeki. Płynąc dalej dotrzemy do jeziora Gardyńskiego, gdzie staramy się płynąć w prawo, aż dopłyniemy do jeziorka Malinówko. Następnie musimy przepłynąć lewą stroną dopływając na jezioro Jerzewko, które przechodzi ponownie w rzekę Iznocka Struga (zwana też Czarną Wodą).

 

Dopływamy do miejscowości Iznota, gdzie kończymy spływ przed mostem po prawej stronie brzegu.

 

Po zakończeniu spływu wracamy busem na parking firmy KOPORT.

 

WAŻNE MIEJSCA NA TRASIE SPŁYWU JEDNODNIOWEGO UKTA - IZNOTA

SPŁYW KRUTYNIĄ NA TRASIE UKTA - IZNOTA - 15 KM

Czas spływu 4 - 5 godz.  

(odcinek łatwy i płytki)

* ceny podane są za kajak z jego transportem

* parking bezpłatny

* bezpłatna dostawka dla małego dziecka

REZERWUJ SPŁYW

ZOBACZ KAJAKI

Szybki kontakt

 

ZADZWOŃ 609 395 163

MENU